Rusztowania warszawskie – nadal popularne?

Dość dużym zainteresowaniem na przestrzeni ubiegłych lat cieszyły się rusztowania warszawskie. Dotyczyło to w szczególności prac budowlanych wykonywanych na niewielkiej wysokości. Na czym polegała ich popularność?

Do największych zalet rusztowań warszawskich można było zaliczyć:
• Prosty montaż i demontaż, a tym samym bezproblemowe magazynowanie czy transport;
• Lekkość, stabilizację i bezpieczeństwo konstrukcji;

Co składa się na cały system rusztowań warszawskich?

Pomimo wielu możliwości zastosowań, struktura i konstrukcja warszawskich rusztowań nie jest skomplikowana. Pełna, najbardziej rozbudowana wersja składa się z zaledwie kilku elementów składowych.
Rusztowania te są zbudowane z: całej ramki, ramki połówki, poręczy, podestu, stężenia, kotwy, drabinki oraz stopki. Bardzo często klienci jednak, w ramach ciecia kosztów, nie korzystają z elementów dodatkowego wyposażenia, takiego jak np. drabinki. Jest to błędem, gdyż przepisy prawne wymagają zastosowania takiego rozwiązania, które pozwoliłoby na wchodzenie na poszczególne piętra rusztowania z wyodrębnionego miejsca. Warto pamiętać, że brak drabinki może w perspektywie czasu okazać się niebezpieczny.

Ramki i podesty – kluczowe elementy rusztowań

Podstawowa struktura rusztowań warszawskich to ramki całe. W zależności od producenta różnią się nieznacznie, jednak standardowa ramka ma wymiary 150 cm (szerokość) x 60 cm (wysokość). Konstrukcja budowy ramki, podobnie zresztą jak i całego rusztowania, jest bardzo prosta. Ramka to dwie grube rury, które są połączone ze sobą za pomocą dwóch cieńszych rur. Cieńsze rury zaś połączone są ze sobą, w celu ich wzmocnienia, poprzeczkami. Waga jednej ramki, w zależności od producenta, waha się pomiędzy 6- 10 kilogramów.
W tego typu rusztowaniach stosuje się tzw. ramki połówki. Są one znacznie węższe od ramek stałych, a ich szerokość wynosi ok. 80 cm. Dzięki temu prace budowlane mogą być prowadzone również na ograniczonej przestrzeni.
Drugim kluczowym elementem konstrukcji rusztowań są podesty robocze. Te, które są kompatybilne z rusztowaniami warszawskimi, dostępne są w różnych wersjach. Na rynku można znaleźć podesty stalowe, czy drewniane, jak również z włazem lub bez niego.

Inne elementy rusztowania gwarantujące jego bezpieczeństwo

Inne elementy, które są częścią konstrukcji rusztowania, służą przede wszystkim zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa ich użytkowania. Do tych dodatkowych zabezpieczeń zalicza się: stopy, poręcze, czy stężenia ukośne.
Stopy mogą również występować w kilku wersjach (na przykład tzw. stopy z kołem) i są one niezbędne do tego, by uniknąć przy pracach budowlanych niebezpiecznych wypadków. Ich dodatkowym zabezpieczeniem są kotwy.

Montaż rusztowań warszawskich jest bardzo prosty

Niewątpliwym atutem rozwiązania, jakim jest rusztowanie warszawskie, jest jego prosty montaż. Nie wymaga on fachowej wiedzy i specjalnych umiejętności. Poszczególne elementy rusztowania wkłada się do siebie bez użycia narzędzi, choć czasem wymaga to użycia nieco większej siły. Stosowana jest tu metoda tzw. czop-tuleja. Istotne jest to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego wysokość całego zmontowanego rusztowania nie powinna przekraczać 8 metrów.